Chociaż mrówka uchodzi za symbol pracowitości, pojawienie się jej w domu może przysporzyć lokatorom sporo nerwów. Zazwyczaj owady te wędrują do ludzkich domów w celu poszukiwania pożywienia, a także znalezienia ciepłego miejsca z łatwym dostępem do pokarmu. Szczególnie kuszące są dla nich resztki jedzenia, okruszki pozostawione na podłodze przez nieuważnych mieszkańców. Mrówki żywią się niemal wszystkim: najczęściej poszukują jednak cukrów oraz białek, lecz także wśród różnych gatunków znajdują się takie, które gustują w padlinie. Stworzenia dostają się do domów przez szczeliny oraz pęknięcia, a przy tym są w stanie przechodzić od mieszkania do mieszkania. Warto mieć świadomość, że mrówki porozumiewają się między sobą poprzez sygnały chemiczne, informując pozostałą część kolonii o dogodnym lokum. Widząc jednego owada możesz mieć pewność, że w niedalekim czasie zjawić się może cała armia głodnych mrówek. Chociaż stworzenia te nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia człowieka, ich obecność w mieszkaniu może okazać się naprawdę uciążliwa – z tego powodu wiele osób decyduje się na usunięcie insektów ze swojego mieszkania.
W Polsce mamy do czynienia z wieloma gatunkami mrówek. Wiele z nich może zjawić się w naszych domach i zabrać się za nasze zapasy. Obecnie wyróżniamy trzy najpopularniejsze, a przy tym trudne do wytępienia gatunki mrówek. Są nimi:
mrówki faraona (potocznie nazywane faraonkami) – niewielkie owady o kolorze brązowym, żółtym lub czerwonym, które dostają się do domów zwabione zapachem żywności; są one niezwykle trudne do wytępienia, głównie ze względu na bardzo szybkie namnażanie się; w każdym gnieździe faraonek znajduje się królowa, która produkuje larwy;
gmachówki – duże, leśne mrówki, które często pojawiają się także w drewnianych altanach czy domkach letniskowych; cechuje je zakładanie dużych kolonii oraz nocny tryb życia
mrówki darniowe – niewielkie, o czarnej barwie, zazwyczaj poszukują w ludzkich domach ochrony przed chłodem; są one mało widoczne ze względu na to, że chowają się po szczelinach, w których zakładają gniazda.
Wszystkie gatunki zadomawiają się i zakładają stałe kolonie w miejscach swojego pobytu – dlatego bardzo ważne jest ich szybkie zauważenie oraz natychmiastowe podjęcie działań mających na celu wyeliminowanie ich z lokum. W momencie gdy w domu pojawią się gniazda, grozi to plagą pełną mrówek.
Istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z mrówkami. Jednym z nich jest stosowanie drażniących owady zapachów w postaci ekstraktów z lawendy, rozmarynku czy soku z cytryny. Wśród opcji na ich wypędzenie wymienia się także posypywanie ścieżek oraz gniazd sodą czy czarnym pieprzem, w celu odstraszenia insektów. W sklepach dostępne są także różnego rodzaju trutki na mrówki w granulkach, które rozsypuje się w pobliżu gniazd. Mrówki, zachęcone przynętą, zazwyczaj zaciągają trutkę do swojego siedliska, co skutkuje zniszczeniem całej kolonii. Zaleca się także, aby dobrze uszczelnić taras, aby ograniczyć mrówkom możliwość składania wizyt w domu. Należy przy tym mieć świadomość, że powyższe przykłady sprawdzają się wtedy, gdy nawiedzają nas wyłącznie pojedyncze osobniki oraz małe kolonie. W przypadku większych grup mrówek konieczna jest kompleksowa dezynsekcja.
Mrówki potrafią być wyjątkowo uciążliwe, zwłaszcza gdy zagnieżdżają się w budynku. Jednocześnie wykazują wysoką odporność oraz słyną z błyskawicznego tworzenia nowych kolonii. Ogólnodostępne środki do ich zwalczania mogą nie być wystarczające – zwłaszcza, gdy mówimy o całym mrowisku i jego wewnętrznej strukturze. Zamiast marnować środki na zupełnie nieskuteczne działania, skontaktuj się z nami. Dezynsekcja to jedna z czynności, w których specjalizuje się nasza firma. Do zwalczania insektów używamy najlepszych środków chemicznych, które posiadają odpowiednie badania oraz atesty. Cechuje nas wysoka skuteczność oraz indywidualne podejście do każdej sprawy. Powierzając nam za zadanie pozbycie się mrówek z Twojego mieszkania oszczędzasz zarówno czas, pieniądze, jak i nerwy. Skontaktuj się z nami i raz na zawsze pozbądź się mrówek.