Na świecie żyją obecnie miliony gatunków owadów – kilka z nich możemy spotkać w swoich domach, mieszkaniach, piwnicach czy w ogrodzie. Wybrane gatunki mogą występować latem lub zimą, jednak istnieją również owady, które funkcjonują przez cały rok. W przypadku ich zadomowienia się w czterech ścianach mieszkania, może nas spotkań wiele uciążliwości. Niektóre z insektów żerują głównie na naszych zapasach żywnościowych, podczas gdy inne żywią się krwią, a ich ugryzienia mogą skończyć się ostrą reakcją alergiczną ze strony organizmu. Już dziś poznaj robaki, które najczęściej odwiedzają nasze domy i dowiedz się, w jaki sposób poradzić sobie z ich inwazją.
Insekty, które najczęściej uprzykrzają nam życie
Robaki w domu pojawiają się bez względu na porę roku czy stan mieszkania. Jednymi z najbardziej inwazyjnych insektów są pluskwy domowe. Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu uznawano je za pasożyty, które zostały trwale zwalczone, później powróciły i rozprzestrzeniły się na skalę globalną. Wbrew powszechnej opinii, obecność pluskiew w mieszkaniu nie świadczy o tym, że w lokum panuje brud – insekty pojawiają się nawet w bardzo zadbanych, sterylnych mieszkaniach, domach bądź instytucjach. Pluskwy można przywieźć z wyjazdu, podróży komunikacją miejską czy nawet pobytu w szpitalu. O ich obecności najczęściej świadczą ugryzienia powstałe na skórze – zaczerwienione obrzęki, które są w stanie spowodować reakcję alergiczną. Również zapach przypominający sfermentowane maliny lub gnijącą kolendrę jest charakterystyczny dla pluskiew. Oprócz nich, równie częstymi bywalcami domów są:
- Karaluchy. Uznawane za jedne z najwytrwalszych stworzeń na świecie, w przeciwieństwie do pluskiew nie gryzą ludzi, skupiając się na poszukiwaniu pożywienia, które stanowią głównie resztki żywności pozostawiane przez człowieka. Ich ulubionym miejscem do okupowania jest kuchnia. W związku z faktem, że żerują one głównie nocą, ich wczesne wykrycie może być trudne. Chociaż nie atakują człowieka, niosą one różnego rodzaju zagrożenia – mogą transmitować rotawirusa, wirusa grypy, przenosić różne bakterie, a także szkodliwe dla ludzkiego organizmu grzyby.
- Pchły. Ich obecność w domu najczęściej związana jest z posiadaniem zwierząt domowych. Stworzenia mogą dać się we znaki właścicielom pupili. Podobnie jak pluskwy, pchły żywią się krwią i są w stanie zaledwie w ciągu doby wypić równowartość dwudziestokrotności masy swojego ciała. Obecność pcheł przejawia się poprzez dziwne zachowanie zwierzęcia: drapanie, a także uporczywe gryzienie różnych części ciała.
- Mrówki. Insekty uznawane za symbol pracowitości mogą okazać się naprawdę sporym utrapieniem w domu. Ich nawigacja, oparta na przekaźnikach chemicznych, powoduje, że jeżeli jedna z nich zlokalizuje źródło pożywienia, w dość krótkim czasie reszta kolonii zostanie o tym powiadomiona i wyruszy na żer. Niektóre gatunki mrówek są w stanie boleśnie ugryźć człowieka; ponadto insekty zanieczyszczają żywność, a także przenoszą różnego rodzaju choroby jak gruźlica czy czerwonka.
- Mole. Zarówno te spożywcze, jak i ubraniowe, stanowią niemały problem dla mieszkańców. Larwy moli spożywczych żywią się suchym pokarmem (np. kasza, mąka, przyprawy), natomiast larwy moli ubraniowych za swój cel żywieniowy obierają garderobę wełnianą bądź jedwabną. W związku z faktem, że mole spożywcze rozmnażają się bardzo szybko, w dość krótkim czasie mogą one zająć kuchnię czy garderobę. Ich wytępienie wiąże się z pozbyciem się wszelkiego prowiantu czy rzeczy, jakie zostały przez nie
- Muchy. Aktywne zwłaszcza wiosną i latem, żywią się materią organiczną, do której zaliczamy między innymi rozkładające się resztki żywności. Chociaż nie są one bezpośrednio szkodliwe (nie gryzą człowieka ani nie wywołują reakcji alergicznych), stanowią wektor naprawdę groźnych dla zdrowia i życia człowieka patogenów. Mowa tu głównie o zarazkach, które wywołują takie choroby jak czerwonka, trąd czy gruźlica. Podobnie jak karaluchy, muchy bardzo często okupują kuchnię – tam są w stanie bowiem znaleźć najwięcej pożywienia.
- Żywiaki. Zaliczane do grupy szkodników magazynowych, pojawiają się także w domach, gdzie niszczą papier, tekturę, skórę oraz klej introligatorski. W związku z tym są szczególnie niebezpieczne dla posiadaczy prywatnych biblioteczek.
Dezynsekcja – najskuteczniejszy sposób na pozbycie się robaków
Ostatnimi czasy zauważasz w swoim domu charakterystyczne ślady obecności owadów? W sypialni czuć zapachem zgniłych malin, a Ty i Twoi bliscy budzicie się z ugryzieniami na twarzy, nogach czy plecach? Zauważyłeś w produktach spożywczych larwy, a w szafkach insekty przypominające ćmy? Nie czekaj, aż sytuacja zacznie się pogarszać – zamiast tego zdecyduj się na profesjonalną dezynsekcję z DezClean. Wieloletnie doświadczenie oraz indywidualne podejście do każdej sprawy determinuje skuteczność naszych działań. Odrobaczamy mieszkania na terenie miasta Warszawa i jego okolic, wykorzystując nowoczesne techniki oraz sprzęty pozwalające zwalczyć szkodniki w szybki, a przy tym także skuteczny sposób. Dezynsekcja wykonana przez fachowców jest gwarancją efektów w postaci braku obecności robaków w mieszkaniu. W ofercie naszej firmy znajdują się profesjonalne usługi takie jak zwalczanie komarów, karaluchów czy odpluskwianie. Zadzwoń i umów się na spotkanie, podczas którego dokonamy oceny sytuacji oraz przedstawimy Ci indywidualną wycenę.